UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kętrzyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zakończenie projektu SOC-Watch wzmacnia współpracę Polski i Norwegii w walce z przestępczością zorganizowaną


Projekt „SOC-Watch”, który miał na celu poprawę współpracy między Polską a Norwegią w zakresie walki z transgraniczną przestępczością zorganizowaną, zakończył się w marcu 2025 roku. Realizacja tego przedsięwzięcia obejmowała kluczowe obszary, takie jak współpraca strategiczna, operacyjna oraz budowanie potencjału poprzez wymianę wiedzy. Uczestnicy projektu mieli okazję spotkać się podczas licznych wydarzeń, w tym seminarium, warsztatów i konferencji podsumowującej, które miały na celu omówienie osiągnięć oraz kierunków przyszłych działań.

W ramach SOC-Watch zainicjowano współpracę strategiczną poprzez powołanie Wspólnego Zespołu Analitycznego, który zajął się identyfikowaniem priorytetów i analizowaniem zagrożeń związanych z przestępczością zorganizowaną. Spotkania zespołu miały miejsce zarówno w Polsce, jak i Norwegii, gdzie omawiano konkretne sprawy i wytyczano kierunki dalszych działań. Dzięki takim inicjatywom możliwe było skuteczniejsze reagowanie na zagrożenia.

W obszarze współpracy operacyjnej odbyły się spotkania funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz norweskiego National Criminal Investigation Service. Współpraca obejmowała również międzynarodowe spotkanie w Katowicach, w którym wzięli udział przedstawiciele służb z Niemiec i Szwecji. Wymiana informacji i wspólne operacje terenowe to kluczowe elementy, które przyczyniły się do wzmocnienia działań przeciwko przestępczości zorganizowanej. Uczestnicy projektu wykonali również krok naprzód w dziedzinie zwalczania prania pieniędzy, co było przedmiotem roboczego spotkania pomiędzy Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej a FIU Norway.

Całość działań podsumowano podczas konferencji, która odbyła się pod koniec marca 2025 roku. Przy uczestnictwie różnych instytucji, przedstawiono osiągnięcia oraz omówiono przyszłe wyzwania w walce z przestępczością zorganizowaną. Projekt SOC-Watch pokazuje, jak ważne jest zacieśnianie współpracy międzynarodowej i jakie korzyści przynosi integracja działań na poziomie operacyjnym oraz strategicznym, tworząc fundament pod dalsze wspólne przedsięwzięcia w tej dziedzinie.

Źródło: Policja Kętrzyn


Oceń: Zakończenie projektu SOC-Watch wzmacnia współpracę Polski i Norwegii w walce z przestępczością zorganizowaną

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:9


Zobacz Także