Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kętrzynie


Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy jest ważnym obiektem prawosławnej architektury, znajdującym się w Kętrzynie. To parafialna świątynia, która przynależy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Usytuowana jest przy ulicy Bolesława Limanowskiego, w miejscu dawnej privatnej kaplicy ewangelickiej. Po adaptacji w 1949 roku, cerkiew zaczęła pełnić funkcję liturgiczną dla społeczności prawosławnej. Budowla wzniesiona w latach 30. XX wieku reprezentuje uproszczony styl, nawiązujący do neogotyku. Jest to jednoprzestrzenna konstrukcja, otynkowana i pokryta dachówką, z dodatkowym niewielkim przedsionkiem.

Charakterystyczny fronton cerkwi ma formę schodkową, a elewacja jest skromnie zdobiona lizenami. Proste, wąskie okna dodają jej ascetycznego charakteru. Wnętrze zdobi piękny ikonostas z początku XX wieku, który pochodzi z południowego Podlasia. Ponadto, na szczególną uwagę zasługuje polichromia autorstwa Jerzego Nowosielskiego, znanego polskiego artysty, który pozostawił trwały ślad w polskiej sztuce sakralnej.

Obok cerkwi umieszczony jest krzyż, który upamiętnia 65-lecie powstania wspólnoty prawosławnej w Kętrzynie. Dodatkowo, znajduje się tam kamienny obelisk poświęcony długoletniemu proboszczowi parafii, ks. Witalisowi Czyżewskiemu, który zmarł w 2013 roku. W najbliższym otoczeniu świątyni można także dostrzec nowo zbudowaną, wolnostojącą dzwonnicę parawanową, która została wzniesiona w 2017 roku i wyposażona w trzy dzwony.

Cerkiew zyskała również status zabytku — wpisano ją do rejestru zabytków 7 kwietnia 1999 roku, uznając jej historyczne i architektoniczne znaczenie, pod nr 1626. To miejsce nie tylko pełni funkcję sakralną, ale również stanowi cenny element kulturowego dziedzictwa regionu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Wiaczesław Perek: Poświęcenie nowej dzwonnicy w parafii w Kętrzynie. orthodox.bialystok.pl, 03.10.2017 r. [dostęp 10.01.2018 r.]
  3. Lidia Wagner, ks. Paweł Siebiesiewicz: Święto Narodzenia Bogurodzicy w Kętrzynie. cerkiew.pl, 28.09.2014 r. [dostęp 29.04.2021 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":

Cerkiew św. Bazylego Wielkiego w Kętrzynie | Stara Synagoga w Kętrzynie

Oceń: Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kętrzynie

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:12