Helena Świtalska


Helena Świtalska, urodzona 16 kwietnia 1886 roku w Kętrzynie, to postać o wielkim dorobku edukacyjnym i społecznym. Była doktorem matematyki oraz nauczycielką, która specjalizowała się w nauczaniu matematyki, fizyki, pedagogiki i geografii. Swoją karierę zawodową związała ze szkołami średnimi w Braniewie, gdzie pracowała w Elisabethschule oraz w gimnazjum.

Oprócz swojej działalności dydaktycznej, Helena była także aktywną działaczką społeczną. Jej wkład w rozwój edukacji oraz angażowanie się w życie społeczne były niezwykle istotne dla lokalnej społeczności. Niestety, jej życie zakończyło się tragicznie w 1945 roku na Syberii.

Życiorys

Helena Świtalska urodziła się 16 kwietnia 1886 roku w Kętrzynie, w rodzinie wykształconej, gdzie ojcem był Marcin Świtalski, nauczyciel matematyki i fizyki, a matką Elżbieta. Rodzina przeniosła się na teren Prus Wschodnich, kiedy Marcin został przeniesiony do Królewskiego Gimnazjum w Kętrzynie. Pracował tam przez dekadę, a Helena była ich drugim dzieckiem – jej starszy brat, Władysław, również związał swoją karierę z nauką jako ksiądz i rektor Państwowej Akademii w Braniewie.

W 1890 roku, rodzina wyprowadziła się do Braniewa, gdzie ojciec podjął nową pracę jako nauczyciel w gimnazjum. Helena, korzystając z rodzinnych tradycji edukacyjnych, w 1906 roku ukończyła szkołę żeńską Elisabethschule. Jej dalsza edukacja przebiegała na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu, gdzie zakończyła studia w 1919 roku, zdobywając nauczycielski egzamin państwowy. Po ukończeniu studiów, Helena zaczęła pracować w Elisabethschule w Braniewie.

W około 1920 roku zdała drugi mający znaczenie państwowy egzamin nauczycielski w Olsztynie. Jej najważniejszym osiągnięciem akademickim było obronienie rozprawy doktorskiej z matematyki na Uniwersytecie w Królewcu. Rozprawa, napisana pod kierunkiem prof. Franza Meyera, nosiła tytuł Ein Betrag zur Theorie der Strahlensysteme, co w tłumaczeniu oznacza „Przyczynek do teorii systemów promieniowania”. Obroniła ją z wyróżnieniem 30 grudnia 1922 roku.

Helena w swojej pracy w szkole żeńskiej nauczała różnorodnych przedmiotów, takich jak matematyka, fizyka, pedagogika i przyroda. Zyskała uznanie wśród uczniów za swoją pomoc oraz empatię. Była pierwszą kobietą, która uzyskała prawo jazdy w gronie pedagogicznym, co pozwoliło jej na chwilowe cieszenie się z posiadania czarnego mercedesa. Niestety, po roku 1933, w obliczu rosnącej władzy narodowych socjalistów, przywrócono restrykcje dotyczące własności samochodów.

Począwszy od 1933 roku, Helena mieszkała w Braniewie, a po śmierci rodziców, mieszkała z bratem Władysławem w wynajmowanym mieszkaniu. Zmarła matka Elżbieta, gdy Helena miała zaledwie 15 lat, co znacząco wpłynęło na jej życie domowe. Po śmierci ojca w 1929 roku, Helena przejęła wszystkie domowe obowiązki, co dodatkowo utrudniało jej życie, zwłaszcza podczas nauczania.

W 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej do Fromborka, Helena, a także inne kobiety, zostały umieszczone w kościele ewangelickim z zamiarem deportacji do Związku Radzieckiego. W wyniku tragicznych wydarzeń, ksiądz Władysław Świtalski zginął, a Helena została wywieziona za Ural, gdzie zmarła. Pomimo okropieństw, z jakimi się zetknęła, do samego końca wspierała innych swoją pomocą i życzliwością, co było jej znakiem rozpoznawczym przez całe życie.

Helena Świtalska nigdy nie założyła rodziny i nie miała dzieci, jednak była biegła zarówno w języku niemieckim, jak i polskim. Język niemiecki dominował jej otoczenie, lecz język polski, dzięki rodzinnej tradycji, był równie ważny w jej codziennym życiu, szczególnie w kontaktach z bratem, z którym do końca życia rozmawiała wyłącznie po polsku.

Warto wspomnieć, że Helena mieszkała w Braniewie przy Langgasse 13 (współcześnie ul. Gdańska), gdzie jej życie pełne nauki i poświęcenia dla innych odcisnęło trwały ślad na lokalnej społeczności oraz edukacji w regionie.

Przypisy

  1. Helene Switalski - The Mathematics Genealogy Project [online], www.genealogy.math.ndsu.nodak.edu [dostęp 03.11.2022 r.]
  2. Jahres-Bericht über das Königliche Gymnasium zu Braunsberg. Ostern 1891 [online], 9lib.org [dostęp 31.05.2022 r.]
  3. Edmund Kurowski Dzieje Fromborka. Historia miasta do 1998 roku, Frombork 2000 r., s. 81–83
  4. Bruno Schwark Ihr Name lebt: Ermländische Priester in Leben, Leid und Tod, 1958 r., s. 225–226
  5. Oryginale am Braunsberger Gymnasium von Dr. Arnold Niedenzu [w:] Ermländischer Hauskalender 1956 r.
  6. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands Beiheft 8 1990 r. Ernst Federau Die Abiturienten des Braunsherger Gymnasiums von 1916 bis 1945
  7. Johannes Parschau Das schreckliche Abenteuer. Die Verschleppung des Generalvikars Dr. Marquardt und des Domvikars Parschau nach Rußland 1945 bis 1948 [w:] Ermlandbuch 1981 r., s. 95
  8. Braunsberg / Ostpreußen, Unsere Schulen, Heft 64, Weihnachten 1996
  9. a b Braunsberg / Ostpreußen, Unsere Schulen, Heft 12, Jahreswende 69/70 Frau Studienrätin Dr. Helene Switalski – Frau Studienrätin Maria Gausowsky zum Gedächtnis
  10. Adreßbuch des Kreises Braunsberg, Ausgabe 1930

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Adam Czarnota | Lech Rudziński | Felix-Heinrich Gentzen

Oceń: Helena Świtalska

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:8