UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kętrzyn - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Leszek Goliński


Leszek Goliński, urodzony w 1962 roku w Kętrzynie, to znany polski artysta grafik, który swoją twórczością zdobył uznanie w różnych dziedzinach sztuki. Jego praca obejmuje wiele aspektów grafiki, w tym ilustrację książkową, projektowanie graficzne oraz rysunek.

Goliński od lat rozwija swoje umiejętności, wnosząc swój unikalny styl i kreatywność do projektów, które tworzy. Jego dorobek artystyczny to doskonałe połączenie pasji oraz profesjonalizmu, co czyni go jeszcze bardziej interesującą postacią w polskim środowisku artystycznym.

Życiorys

Leszek Goliński jest postacią, która poświęciła swoje życie sztuce i edukacji. W latach 1982–1987 zdobywał wiedzę na Wydziale Grafiki warszawskiejAkademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem, studiując w pracowni litografii pod kierunkiem Romana Artymowskiego. Po zakończeniu studiów, w latach 1988–1995, służył jako asystent w tej samej uczelni, przekazując swoją wiedzę nowym pokoleniom artystów.

Goliński był także stypendystą polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1987 roku. Jego twórczość była doceniana na międzynarodowym rynku artystycznym, co zaowocowało stypendiami w takich miejscach jak Konstgrafisk Verkstad „Bolaget Verdagsbilder” w Mölndal w Szwecji w 1991 roku oraz Freie Kunstschule Nürtingen w Niemczech w latach 1993/1994 w ramach programu „Tempus”.

Wystawy

Wystawy indywidualne

Artysta Leszek Goliński ma w swoim dorobku szereg wyjątkowych wystaw indywidualnych. W 1987 roku odbyła się jego pierwsza ekspozycja zatytułowana „Litografia 86” w Warszawie. W tym samym roku miała też miejsce wystawa jego rysunków w Galerii Kontakt, również w stolicy.

W 1990 roku, wspólnie z Tadeuszem Kantorem, zaprezentował swoje rysunki w Galerii Forma & Kolor. Zaledwie kilka lat później, w 1993 roku, zorganizował dwie wystawy rysunków – jedną w warszawskiej Galerii TEST, a drugą w Galleri Majnabbe w Göteborgu, w Szwecji.

W 1995 roku odbyła się jego wystawa rysunków w Die Künstlergilde, z siedzibą w niemieckim Esslingen am Neckar. Na koniec tego zestawienia, w 2008 roku, ponownie zrealizował wystawę rysunków, tym razem zatytułowaną „Światłocień” w Galerii TEST w Warszawie.

Wybrane wystawy zbiorowe

Goliński brał także udział w wielu istotnych wystawach zbiorowych, które miały miejsce na przestrzeni lat. W 1987 roku jego prace pokazano na międzynarodowej wystawie „Art of Today” w Budapeszcie, a także na pierwszej Wystawie Polskich Pasteli w Nowym Sączu. Tego samego roku uczestniczył w Bienal Internacional de Arte w Valparaiso w Chile.

W latach 1988 i 1990 artysta brał udział w Międzynarodowej Wystawie Grafik i Rysunków „Przeciw Wojnie” odbywającej się w Lublinie. Również w 1988 roku odbyła się jego wystawa litografii w Pradze, a rok później reprezentował Polskę na ekspozycji „Młodzi Polscy Graficy” w Lipsku.

W 1989 roku brał udział w kilku wystawach w Norwegii, w tym w Graphica Norvegica oraz w Göttingen oraz ponownie w Bienal Internacional de Arte w Valparaiso. W 1991 roku stanął w Bergen na wystawie „Blind Navigator”, która poświęcona była dziedzictwu surrealizmu.

W następnych latach, m.in. w 1993 roku, Goliński wziął udział w Małych Formach Grafiki w Łodzi oraz w ekspozycji „Aus der Asche gelesen” w Niemczech, dotyczącej polskiego malarstwa i grafiki w kontekście powstania w warszawskim getcie. W 1994 roku z kolei jego prace miały szansę zaistnieć na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, poświęconym polskiej litografii od 1900 roku.

Warto także wspomnieć, że w 1995 roku zagościł na wystawie „Realität Als Wirklichkeit 1945” w muzeum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu, a w 2000 roku wziął udział w 5′ eme Triennale Mondiale d’ Estampes Petit Format w Chamalierés we Francji. Na zakończenie przeglądu jego osiągnięć w 2003 roku uczestniczył w IV International Triennial Of Graphic Art w Bitoli, a także w wystawie „Pochwała Litografii” w Warszawie w kręgu Pracowni Litografii w ASP.

Nagrody

Artysta, którego osiągnięcia są znaczącym wkładem w świat sztuki, zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, które odzwierciedlają jego talent i zaangażowanie.

  • 1985 – pierwsze miejsce w kategorii rysunku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
  • 1987 – nagroda przyznana przez Ministra Kultury i Sztuki za znakomitą litografię,
  • 1988, 1989 – wyróżnienia w konkursie „Najlepsza Grafika Miesiąca” w Warszawie,
  • 2007 – udział w Konfrontacjach 2007 odbywających się w Lesznie,
  • 2013 – zdobycie trzeciej nagrody za komiks „Bimber” w antologii „Praga Gada. O wojnie!”, która ilustruje wspomnienia mieszkańców Pragi z czasów II wojny światowej.

Oceń: Leszek Goliński

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:5