Robert Bolesto


Robert Bolesto to interesująca postać w polskim świecie literackim, urodzony w roku 1977 w Kętrzynie.

Jako scenarzysta i dramatopisarz, przyczynił się do rozwoju sztuki teatralnej i filmowej w Polsce.

Życiorys

Robert Bolesto, uzyskawszy dyplom technika elektryka w Kętrzynie, podjął dalsze kroki edukacyjne na Politechnice Warszawskiej w 1997 roku, jednak nigdy nie ukończył tych studiów. W latach 2000–2002 kształcił się w zakresie pisania prozy pod okiem Marka Nowakowskiego, a dramaturgii u Tadeusza Słoboidzianka, na szkoleniu oferowanym przez Collegium Civitas w Warszawie. Spróbował również swoim talentem przyciągnąć uwagę na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W swoim życiu wykonywał różnorodne prace, takie jak: budownictwo, ogrodnictwo, copywriting, a także sprzątanie. Miał okazję współpracować z zespołem Calle Sol, promującym muzykę latin jazz, a także zajmował się remontowaniem hal koncernu Coca-Cola w Sarajewie.

Jego debiut literacki miał miejsce w 2000 roku, kiedy to na łamach Rzeczpospolitej (w dodatku Plus Minus) opublikował opowiadanie zatytułowane „Gorący dzień”, będące częścią niepublikowanego zbioru „Trzy zabicia psa i jedno kota”. Od 2002 roku podejmuje się pisania tekstów teatralnych. Jego sztuka „147 dni” została wystawiona w Teatrze Powszechnym w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego w 2005 roku, a inna sztuka, „O Matko i Córko!”, została wystawiona w Laboratorium Dramatu.

Pomędzy latami 2006 a 2007 pełnił funkcję kierownika literackiego w Teatrze Powszechnym, jednak został zwolniony po opublikowaniu kontrowersyjnego manifestu artystycznego. W 2014 roku napisał scenariusz do filmu „Hardkor Disko”, wyreżyserowanego przez Krzysztofa Skoniecznego, a w 2015 roku stworzył scenariusz do „Córek dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.

W 2016 roku, jego scenariusz do obrazu „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zdobył Polską Nagrodę Filmową. Rok później, Łukasz Ronduda zrealizował film „Serce miłości”, bazując na jego scenariuszu. Opowieść ta dotyczyła dwóch artystów: Zuzanny Bartoszek i Wojciecha Bąkowskiego. Jego tekst „Strach” został zrealizowany przez Małgorzatę Wdowik i Joannę Ostrowską, a jego premiera miała miejsce w kwietniu 2018 roku w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Współpraca z Agnieszką Smoczyńską zaowocowała przedstawieniem „Święta kluska” w 2018 roku, które miało miejsce w teatrze Komuna Warszawa.

Przypisy

  1. a b c Robert Bolesto | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 04.08.2023 r.] (pol.).
  2. a b Robert Bolesto, w: Lampa, nr 5/2006, s. 33, ISSN 1732-4661.

Oceń: Robert Bolesto

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:16